35. Sesja Rady Miejskiej Nowej Dęby – relacja

35 Sesja Rady Miejskiej Nowej Dębie odbyła się 24 czerwca 2026 r. o godz. 16:30 w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie.
W sesji uczestniczyło 14 radnych, nieobecny był Tomasz Dziemianko, a obrady prowadziła Beata Kosior (przewodnicząca Rady Miejskiej). W sesji uczestniczył Wiesław Ordon (burmistrz Nowej Dęby) i Marek Kopeć (wiceburmistrz Nowej Dęby) wraz z pracownikami.

    Porządek obrad obejmował:

    1. Otwarcie sesji.
    2. Przedstawienie porządku obrad.
    3. Przyjęcie protokołu z XXXIV sesji Rady Miejskiej – przyjęto jednogłośnie 14 głosami.
    4. Zapytania i wnioski mieszkańców – brak.
    5. Przedstawienie raportu o stanie Miasta i Gminy Nowa Dęba za 2025 rok.
    6. Debata nad raportem:
      a) głosy radnych,
      b) głosy mieszkańców – nie było żadnych zgłoszeń.
    7. Głosowanie nad uchwałą:
      a) w sprawie udzielenia Burmistrzowi Miasta i Gminy Nowa Dęba wotum zaufania – nie podjęto uchwały ponieważ doszło do zaskakującego wyniku głosowania: 6 głosów było za (Kosior Beata, Róg Dariusz, Skimina Stanisław, Tomczyk Marian, Wolan Damian, Żarkowska Stanisława), 6 przeciw (Kasica Wojciech, Kopeć Hubert, Nowotko-Chmielowiec Anita, Serafin Łukasz, Ślusarz Łukasz, Wolan Tomasz), a 2 dwie radne wstrzymały się od głosu (Jaskot Barbara, Serafin Joanna).
    8. Rozpatrzenie sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Nowa Dęba za 2025 rok:
      a) opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie o przedłożonym przez Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Dęba sprawozdaniu z wykonania budżetu Gminy Nowa Dęba za 2025 rok – pozytywna,
      b) opinia Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w sprawie wykonania budżetu Gminy Nowa Dęba za 2025 rok – pozytywna,
      c) wniosek Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta i Gminy Nowa Dęba za 2025 rok – pozytywny,
      d) opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie o przedłożonym wniosku Komisji Rewizyjnej – pozytywna,
      e) dyskusja.
    9. Podjęcie uchwał:
      a) w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Gminy Nowa Dęba wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2025 rok – przyjęto jednogłośnie 14 głosami,
      b) w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta i Gminy Nowa Dęba za rok 2025 – 13 głosów za 1 wstrzymujący się (Barbara Jaskot),
      c) w sprawie zmian w budżecie miasta i gminy Nowa Dęba na 2026 rok – przyjęto jednogłośnie 14 głosami,
      d) w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Nowa Dęba – przyjęto jednogłośnie 14 głosami,
      e) zmieniająca uchwałę w sprawie udzielenia w 2026 roku pomocy finansowej Powiatowi Tarnobrzeskiemu – przyjęto jednogłośnie 14 głosami,
      f) w sprawie upoważnienia do zaciągnięcia zobowiązania na realizację zadania wykraczającego poza rok budżetowy 2026 (Działowa – Niżańska) – przyjęto jednogłośnie 14 głosami,
      g) w sprawie upoważnienia do zaciągnięcia zobowiązania na realizację zadania wykraczającego poza rok budżetowy 2026 (przepompownia) – przyjęto jednogłośnie 14 głosami,
      h) w sprawie rozpatrzenia skargi – skargę wniesioną na działalność Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Dęba uznano za bezzasadną – 13 głosami za, przy 1 wstrzymującym się (Joanna Serafin).
    10. Wolne wnioski i informacje – brak.
    11. Interpelacje i zapytania radnych – brak.
    12. Zamknięcie obrad.

    Komentarz redakcyjny:

    35 Sesja Rady Miejskiej była ważna z uwagi na konieczność rozpatrzenia raportu o stanie Miasta i Gminy Nowa Dęba za 2025 r., głosowanie nad udzieleniem Burmistrzowi Miasta i Gminy Nowa Dęba wotum zaufania, zatwierdzenia sprawozdania finansowego Gminy Nowa Dęba wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2025 rok, udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta i Gminy Nowa Dęba za rok 2025.

      Przypominamy, że mieszkańcy mieli możliwość wzięcia udziału w dyskusji nad raportem. Mimo wcześniejszej informacji nikt z mieszkańców nie zgłosił swojego udziału w debacie. Jest to nieco zaskakujące bowiem spodziewaliśmy się udziału mieszkańców i dyskusji nad raportem.

      Kolejnym zaskoczeniem był brak uchwały o wotum zaufania dla Burmistrza. Głosy rozłożyły się dokładnie po równo: 6 za, 6 przeciw, choć taki wynik był możliwy tylko poprzez wstrzymanie się od głosu dwóch radnych koalicyjnych Barbary Jaskot i Joanny Serafin.

      Wynik tym bardziej zaskakujący, że za udzieleniem absolutorium Burmistrzowi za rok 2025 głosowali wszyscy radni poza Barbarą Jaskot.

      Ważne było również uchwalenie upoważnienia do zaciągnięcia zobowiązania na realizację zadania wykraczającego poza rok budżetowy 2026 (jednogłośnie 14 głosami) dotyczące uzbrojenia terenów mieszkaniowych na osiedlu Poręby Dębskie ul. Działowa i Niżańska, co jest niezbędne do rozpoczęcia budowy nowego osiedla mieszkaniowego, które będzie realizowane przez SIM KZN Ziemi Podkarpackiej.

      Od dłuższego czasu zauważamy znikome zainteresowanie mieszkańców posiedzeniami Rady Miejskiej, która przecież rozpatruje sprawy ważne dla mieszkańców. W dobie Internetu można śledzić obrady bez konieczności osobistego w nich udziału. Jednak ta możliwość też nie jest wcale popularna. Wczorajszą sesję oglądało ok. 50 osób. Komentarz chyba zbyteczny.

      Redakcja naszanowadeba.pl, foto: nowadeba.esesja.pl

      Zostaw komentarz. Prosimy przestrzegać regulaminu komentowania podanego na stronie Regulamin. W przypadku naruszenia regulaminu komentarz nie zostanie opublikowany. Komentarze są moderowane. Dane komentujących wyłącznie do wiadomości redakcji - email, www strony nie są publikowane.